Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2011

Ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε

Κέρκυρα - Ολυμπιακός 0 -4
Ο Μάρκο Πάντελιτς σκόραρε τέσσερις φορές, τις τρεις στο πρώτο ημίχρονο, στο άνετο πέρασμα του Ολυμπιακού από την Κέρκυρα
4 - 0 και έπιασε τον Τζιμπούρ στον πίνακα των σκόρερ ( 8 γκολ ) Εχασε πέναλτυ ο Μιραλάς: Δεκέμβριος 11 2011, 21:20
Η εικόνα του αγώνα:
"Ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε" Οπως λέει και το παλιό σλόγκαν, ο Ολυμπιακός πήγε στην Κέρκυρα και με μπροστάρη τον Μάρκο Πάντελιτς που σημείωσε τέσσερα τέρματα “καθάρισε” το παιχνίδι μέσα στο πρώτο μισάωρο πετυχαίνοντας ίσως το πιο άνετο εκτός έδρας τρίποντο της φετινής χρονιάς
Ποιες απουσίες ( 8 τον αριθμό ) ποια κούραση και ποιες αλλαγές।
Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν πάρτυ στην μεγάλη περιοχή της Κέρκυρας που “μπήκε” στον αγώνα αφού είχε δεχθεί δυο γκολ. Ελάχιστες πραγματικά οι στιγμές που οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν αλλά κι όταν συνέβη αυτό ο Μέγερι ήταν ο φύλακας άγγελος της “ερυθρόλευκης” εστίας δείχνοντας ένα σημαντικό κομμάτι των πλούσιων προσόντων του

Το σωου του Σέρβου ξεκίνησε πολύ νωρίς μόλις στο 10΄ όταν από το ύψος της μεγάλης περιοχής με συρτό σουτ άνοιξε το σκορ। Εννέα λεπτά αργότερα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκαλίνοβιτς με κεφαλιά Ο Μιραλάς προσπάθησε να διακόψει το κρεσέντο του Πάντελιτς εκτελώντας το πέναλτυ που κέρδισε ο Μοδέστο ωστόσο ο πορτιέρο της Κέρκυρας κατάφερε να βγει νικητής από τη “μονομαχία” του με το Βέλγο

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ( 26' ) ο Ιωάννου έφτασε κοντά στη μείωση του σκορ αλλά ο Μέγερι είχε άλλη άποψη πραγματοποιώντας εντυπωσιακή απόκρουση. Αυτό που δεν πέτυχαν Μιραλάς και Ιωάννου το σημείωσε ξανά ο Πάντελιτς που με πλασέ σχεδόν αφύλακτος έφτασε στο χατ τρικ στο 29ο λεπτό

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα, ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης όμως δεν το είδε έτσι και με κεφαλιά στο 63΄πέτυχε το 4ο προσωπικό του γκολ φτάνοντας τα 8 στο πρωτάθλημα βάζοντας παράλληλα το κερασάκι στην προσωπική του τούρτα για την 13η αγωνιστική
Το κλειδί του αγώνα:
Τα δυο πρώτα γρήγορα γκολ του Μάρκο Πάντελιτς καθώς και η απόκρουση του Μέγερι στο σουτ του Ιωάννου αμέσως μετά το χαμένο πέναλτυ του Μιραλάς διαμόρφωσαν ένα δεδομένο σκηνικό νίκης για τους “ερυθρόλευκους”
Ο MVP:
Μάρκο Πάντελιτς, Μάρκο Πάντελιτς, Μάρκο Πάντελιτς
Μάρκο Πάντελιτς
Ο αδύναμος κρίκος:
Απουσίαζε από τον αγωνιστικό χώρο η αμυντική γραμμή της Κέρκυρας τουλάχιστον για το πρώτο ημίχρονο όπου οι παίκτες του Ολυμπιακού έκαναν ότι ήθελαν κι όποτε ήθελαν